Повече за плаването
Ако сте пътували и плавали много из Гърция, това е дестинацията за яхтинг, която определено ще е доста по-различна в много аспекти от всичко, което познавате. Да започнем с това, че Додеканезите са доста отдалечени от европейския континент и континентална Гърция. Някои от островите от групата са на едва 10 – 20 км от малоазийския бряг. Този факт предопределя поне две неща:
Додеканезите не са място, където яхтинг туристическата индустрия е толкова широко застъпена, островите не разполагат с големи пристанища и марини. Туристите тук стигат или по въздух със самолет, или по вода с ферибот.
Близостта до Турция предопределя една приятна амалгама от европейско и ориенталско. И когато към това прибавим и дълбоките исторически наслагвания от управление на островите от различни народи през вековете, се получава една изключително екзотична комбинация от културни влияния.
Природата тук е изваяла едни от най-красивите острови, заливи и природни форма в югоизточна Гърция. А каквото е създала човешката ръка, смеем да кажем, че е едно от най-красивите и забележителни, които сме виждали в Гърция по време на нашите плавания.
Горещо препоръчваме на големите острови – Родос и Кос – наши начални и крайни точки да си осигурите допълнително време за нощувки, обиколка с кола под наем и разглеждане на забележителностите на всеки от островите.
Освен горепосочените острови, в полезрението ни са по-малките острови на север от Родос и разположени по пътя ни за остров Кос: Сами, Алимния, Халки, Нисирос. В зависимост от прогнозата можем да пропуснем някои от тях за сметка на по-голмите острови Калимнос и Лерос на север от Кос и в крайна сметка да акостираме на о. Кос.
В яхтинга никога няма сигурна програма. Метеорологичните условия в морето могат лесно да развалят и променят всеки предварителен план. А когато говорим за Егейско море в края на мелтема, наистина говорим за условна примерна програма, такава, каквато ви я предлагаме по-долу. Описали сме една консервативна програма за най-обща ориентация. Има варианти с посещение на допълнителни острови, но като им отделяме по-кратко време или разглеждане на основните, но доста по-обстойно.
Транспортна логистика
Транспортната логистика за тази дестинация е лесна и удобна, въпреки че плаването е еднопосочно и имаме различна изходна и крайна точка на плаването. До изходната точка – град Родос на остров Родос от София лети нискотарифната RYANAIR три пъти в седмицата: сряда, петък и неделя. Времетраенето на полета е час и половина. Има и полети през Атина. Родос може да се достигне и с ферибот.
От крайната точка – остров Кос – може да се пътува обратно до Родос с ферибот за два часа и половина и по този начин да превърнете изходната точка и в крайна. Удобството е, че ще можете да ползвате двупосочен самолетен билет.
От Кос може да се лети с вътрешен полет до Атина, а така също да се плава с ферибот до Атина.
Климатични особености
Плаване в района през септември, означава да се наслаждавате на топла температура на въздуха и водата и чудесни слънчеви дни. Ветровете са постоянни и облекчават дневните преходи на ветрила.
Дестинацията може да е една от най-интересните в Гърция, но в същото време е и една от предизвикателните от гледна точка на вятъра и плаването под ветрила. Ветровете са умерени до силни през лятото. Умишлено планираме програмата извън месеците юли и август, когато периодичните ветрове – мелтеми – могат значително да променят първоначалните ни планове и комфортно плаване. Плаването в посока от юг на север (каквото е това) може да означава повече насрещен вятър, повече лавировка и повече часове, необходими за достигане от точка до точка. Затова и програмата, която прилагаме по-долу е ориентировъчна и не може да бъде категорична. Заложили сме резерв от време и опции за плаване в направление изток – запад при нужда.