Еолийските острови – където хората живеят с вулканите

Яхта на фона на Стромболи

Хората и вулканите

През юни 2022 г. яхтите на Вятър и Вода се окъпаха из бреговете на Еолийските острови. Превърнахме този вулканичен архипелаг в поредната нова и по-далечна дестинация, която с удоволствие предлагаме на всички наши туристи под ветрила.

Кратера на вулкана на остров Вулкано
Жълто-зеленикави серни изпарения от кратера на активния вулкан над град Вулкано на едноименния отров. Снимка Вятър и Вода.

Впечатли ни как хората още от античността са живели с активните и до днес вулкани на остров Стромболи и Вулкано и са устоявали на всички превратности на природата. Както каза сервитьорката в ресторанта на един от островите: „Свикнали сме с чудовището над нас. Притесняваме се не когато Стромболи изригва на всеки 15 минути. Притесняваме се, когато пропусне да избълва на 15-тата минута отровната си порция дим и лава“.

Спокойното и ветровито време

Убедихме се в рамките на две различни седмици, как Тиренско море може да е кротко като язовир, но и да се „гняви“ под силата на северозападните ветрове. Спокойните моменти ни позволяваха да пускаме котва и да се приближаваме до скалисти и дълбоки брегове и заливи, в които разумът никога не би ни позволил.

Вулканични скали на остров Басилузо
Архипелагът изобилства от отделно стърчащи вулканични скални образувания, които са една от атракциите. Снимка Вятър и Вода.

И в същото време се случваше да рифоваме платната и да се наслаждаваме на постоянната ветрова тяга през целия път от даден остров до друг по маршрута ни.

Марините, градчетата и Сицилия

Марините по островите бяха гостоприемни. Денонощна охрана ни посрещаше и изпращаше с фенерче до лодката, поставяха ни дървени стълбички, за да се качим на борда. Когато спирахме на буйове, водни таксите ни откарваха до брега.

Старото пристанище на Липари
Старото пристанище на Липари. Снимка Вятър и Вода.

Всяко от градчетата по маршрута ни имаше свое очарование. Липари тънеше в аристократичния разкош на големия столичен град. Панареа имаше характера на курортно бижу с тесните си улички и голф-колички, вместо автомобили. Санта Марина Салина излъчваше атмосферата на малкото провинциално градче. Стромболи ни приличаше на поселище в отдалечен и критичен с условията си остров. Вулкано бе като увеселителен парк, където ефектите от диханието на близкия вулкан, клокочещата кал до плажа и бълбукащите естествени джакузита в морето са просто…истински.

Термален извор на остров Вулкано
Термален извор директно в морето на плажа на остров Вулкано. Снимка Вятър и Вода.

Остров Сицилия като стартова точка ни даде възможност преди или след плаванията да обогатим впечатленията си по вода с такива и от сушата. Разгледахме Таормина, Ното, Рагуза, Модика, Катания, Сиракуза, Палермо, Милацо…

Ако и вие искате да преживеете същото, обадете ни се.

 

Сподели:

Още статии

Корабен дневник

Екипажът на Океанис - ARC Europe 2019, Азорски острови - Португалия

Мечта океан – част III

Трета, последна част на дневника „Мечта океан“. Посещение на островите Сао Мигел и Санта Мария. Трети етап на регатата ARC Europe 2019 – преход от Азорските оострови до Португалия. Акостиране в Лагош.

Дневник "Мечта океан"

Мечта океан – част II

Продължение на дневника „Мечта океан“. Ремонт на яхтата OCEANIS и престой на остров Фаял. Изчакване на флотилията да се събере. Плаване към остров Терсейра и разглеждане на острова. Отплаване към остров Сао Мигел.

Записките на Мечта Океан

Мечта Океан – част I

„Мечта океан“ е дневникът, който член на екипажа води по време на участието на Вятър и Вода в два от трите етапа на регата ARC Europe през 2019 г. на борда  на българската ветроходна яхта OCEANIS. Тази година, когато се навършиха 5 години оттогава, решихме да си спомним за това участие, като споделяме дневника в няколко поредни публикации.