Дубровник

Словосъчетанието, което най-добре описва Южна Адриатика, би било „пълно с истории“. Тук ще откриете предполагаемото родно място на Марко Поло; пещерата на Одисей; остров, от който дори пиратите са се страхували и не на последно място е служил за снимачна площадка на сериала „Игра на тронове“. На вас остава да създадете своята собствена история и ветроходно приключение.

Град Дубровник

Когато кажем Дубровник, поне две неща изскачат в съзнанието ни: „Игра на тронове“ и масивните стени на града. Дубровник е историческо бижу в общоевропейски мащаб.

Градът е изплетен от романтични улици и прилича на лабиринт. Приятно е да оставим GPS-а настрана и просто да се наслаждаваме къде ще ни отведе всяка алея. Крепостта, старите къщи и улици са невероятно запазени и поддържани – за любителите на историята това ще е връщане в миналото. Ако сте избрали вариант с преспиване на квартира в петъшния ден, пътят може да ви отведе до един от многото пазари – този в старото пристанище Груж.

Центърът на града е разделен от оживената пешеходна улица Stradun, изпълнена с малки магазини и кафенета. Францисканският манастир е един от най-старите в Европа (14 век), но е все още действащ. Великолепното фортификационно укрепление на града е уникален исторически и архитектурно-инженерен паметник и има три входа. Два километра от тези масивни стени са достъпни за туристи, а по пътя ще видите шест крепости, от които най-забележителната е Минчета.

Други вълнуващи атракции са Ректорският дворец, църквата Св. Блейз и фонтанът Онофрио, който някога е служил като един от малкото източници на питейна вода.

Може да се насладим на прекрасна гледка към града и морето от кабинковия лифт, който води до хълма Сърд. В края на деня може да си подарите нетрадиционен залез, като плувате на плажа Банйе – платен плаж близо до градската порта Плоче. Може дори да се натъкнете на някои чуждестранни знаменитости тук. Ако жадувате за 360-градусова гледка към този магически град от укрепленията, може да го направите като същевременно изпитате местното кулинарно изкуство в някои от ресторантите с качество на Michelin.

Остров Млет

Наричат Млет „зелената перла“, тъй като 70% от площта му е гора. Това е остров на божествено спокойствие и девствена природа. Според легендите именно на остров Млет Одисей прекарал седем години в плен на нимфата Калипсо.

Цялата западна част на острова е заета от национален природен парк. Малките градчета Полаче и Помена са входните врати на парка, за който се събира входна такса. Полаче е най-старото селище на острова, а произходът му датира от римско време. Римските руини са доказателство за това.

По приятна пътека в гората за час и половина може да се стигне до езерата Мали и Вели. Те са всъщност два дълбоки залива, създаващи впечатление за езера в средата на острова. Има възможност за наемане на велосипед, с който да се обиколят езерата, както и малкия и големия мост, които ги разделят. Има малко островче Св. Мария с бенедиктински манастир, разположен в по-голямото езеро. Можете да стигнете до този малък остров с мини ферибот или малка лодка. Има силно течение под Мали мост, чиято посока се променя в зависимост от прилива. Водата в езерата е с 4 градуса по-топла от морската и дори по-солена.

Ако имате достатъчно време, можете да се насладите на спираща дъха гледка към този най-зелен адриатически остров с неговите многобройни заливи, пещери и малки заливи от хълма Монтокук близо до село Солине или от долния хълм Велики Градац близо до езерото.

Лука Полаче е залив, който ползваме за нощувка на котва. Защитен е от няколко по-малки острова. Тук сме заобиколени от зелени гори с ярки звезди над главата и озвучени от хиляди цикади. Може да изберем и близкия пристан.

Североизточната част на острова, въпреки че не е национален парк, е също толкова очарователна – слабо населена и спокойна, с красива природа и мирис на море и борове. Тук е пещерата на Одисей. Според легендата гръцкият герой бил затворен там. Красивият плаж Сутмильоска също се намира тук.

На този остров в югоизточния му край посещаваме и залива Саплунара, който е известен с красивия си пясъчен плаж.

Остров Ластово

Целият остров е национален парк. Освен че е един от най-зелените острови в Адриатическо море, Ластово е и един от най-слънчевите острови. Не очаквайте дъжд тук през лятото. Град Ластово е най-голямото населено място. Градът е разположен на стръмен хълм, обърнат към морето. Това е необичайно в сравнение с други малки адриатически острови, обикновено разположени на брега.

Въпреки хърватското си население, този остров е бил италиански в продължение на много години до Втората световна война. Бил е затворен за туристи до разпадането на Югославия.

Ластово е най-отдалечения от континента населен остров на Хърватска.

Островът е обвит в легенди. Най-известната е унизителното поражение на каталунските пирати от местните жители. След превземането на остров Корчула, пиратите изпратили пратеник до островитяните на Ластово със съобщение да се предадат. Островитяните обаче се въоръжили и се помолили за буря, която в крайна сметка потопила пиратските кораби. Легендата за победата на островитяните над пиратите се възражда всяка година на Фестивала на съкровищата.

Друга странна легенда е за палмите, а именно – липсата им на острова. Има суеверие, че палмите носят лош късмет на обитателите на къщите, пред които растат. За тяхна сметка има няколкостотин вида лечебни билки, маслинови горички и портокалови дървета. Ластово е известно и с много раци, омари и мурени. Рибните специалитети имат още по-специален вкус с местното вино „маращина“.

Интересен факт е еднаквият брой църкви, площта на острова в километри и броят на малките и необитаеми островчета край Ластово – всички са 46. Освен многобройните църкви, забележителност са дългите и на места украсени комини. Коминът е изобразен и на герба на Ластово. Смятало се, че който има по-голям и ефектен комин, се радва на по-голяма почит. В днешно време това се прилага за броя на маслиновите дървета.

Остров Корчула

В сравнение с останалите острови в района Корчула има доста набраздена брегова ивица и със своите многобройни заливи със сигурност е доста благоприятен за разгеждане с яхта.

Основната забележителност на острова е вторият по големина глад – Корчула, очарователен с незабравимата си атмосфера. Той изненадва приятно със своите добре запазени паметници. Благодарение на стените си с кули и укрепления си е спечелил прозвището „малкия Дубровник“. Местните обичат да се хвалят, че тук е роден Марко Поло. Родната му къща, както и Музеят на Марко Поло са популярни атракции.

Центърът на стария град се състои от тесни улички, свързани във формата на рибен скелет. Тази гениална форма го поддържа по-хладен и прави общата температура в града по-приятна през лятото и защитена от вятъра през зимата.

Стара каменна крепост, Крепостта Свети Влаха, е на по-малко от три четвърти час нагоре от центъра на града. Крепостта има хубава гледка към града, огрян от залязващото слънце.

Може да освежите престоя си с дегустация на отличните местни бели вина. Освен това можете да се насладите на вкусна храна и далматинска музика на живо. През лятото из целия остров се организират динамични танцови представления със саби. Така наречената “морешка“ е популярен танц в Корчула.

Красиво място за спирка с яхта е залива Лумбарда, забележителен с пясъчния си плаж – Пръзина. Лумбарда е пристанищно градче, за което вероятно най-забележителното е, че се ползва и като спирка на хидроплани (близо до яхтата ви може да се швартова и самолет).

Остров Шипан

Освен че тук все едно времето е спряло островът държи рекорда за най-много маслинови дървета на квадратен метър. Като цяло растителността процъфтява, защото островът е един от малкото в района със собствени източници на прясна вода. Самият град Шипан е типично далматинско рибарско селище.

Остров Лопуд

Посещаваме този остров за кратка почивка преди да се приберем в Дубровник. Тук се намира един от най-красивите заливи на Хърватия – Шундж, напомнящ много на тропическа дестинация. Наслада за очите са тюркоазеното море и дългия пясъчен плаж с изглед към скали.

Остров Локрум

Малък остров, южно от Дубровник. Не е обитаван от хора, а от пауни, донесени от Хабсбургите. Няколко лесни пешеходни пътеки водят до соленоводно езеро, наречено Мъртво и уникалната екзотична ботаническа градина. Този необитаем остров е свързан и с легенда, поради която никой не иска да нощува там. Локрум носи прякора „Прокълнатия остров“. Легендата разказва, че преди много време бенедиктинските монаси били прогонени от острова и проклели дубровнишкото благородство. Оттогава всеки друг собственик или квартирант на острова умира внезапно.